Великден 2024: Празнични дни и обичаи
Великден през 2024 година ще се отбележи на 5 май. Почивните дни за празника са общо четири – започват в петък, 3 май, и завършват на 6 май, понеделник. Този празник е най-значимият в християнската вяра, символизиращ възкресението на Исус Христос, победата над смъртта и обещанието за вечен живот.
Пасхалната полунощница и началото на Светлата седмица
Църковните литургии по време на Великден са важна част от празника. В нощта преди Възкресение, на 4 май, църквите в България провеждат Пасхална полунощница, започваща в 23:00 часа. Възкресението се отбелязва с тържествено богослужение, което символизира прехода от смърт към живот. Първият ден на Великден винаги е неделя, а следващите два дни, понеделник и вторник, са част от Светлата седмица и също се отбелязват с празнични церемонии.
Именни дни на Светли понеделник и Светли вторник
Във втория и третия ден след Великден, известни като Светли понеделник и Светли вторник, се празнуват имените дни на всички, чиито имена имат корена „велик“. Сред тях са Велислав/а, Велко/а, Вельо, Велин/а, Велик/а, Величко/а. Тези дни са изпълнени с радост и празнично настроение, като се отдава почит на именниците.
Традиции и обичаи: Боядисване на великденски яйца
Един от най-популярните великденски обичаи е боядисването на яйца. Първото яйце винаги се боядисва в червен цвят, който символизира кръвта на Христос и Неговото възкресение. Според легендите, червеният цвят има свещено значение, свързано с възкресението на Христос. Яйцата се разменят между близки и приятели, а по традиция хората се „борят“ с тях, като яйцето, което остане здраво, се смята за символ на здраве и благополучие.
Великденска трапеза: Козунак и печено агнешко
На празничната трапеза за Великден задължително присъстват козунак и печено агнешко. Козунакът, приготвен от сладко тесто и оформен като плетеница, символизира сплотеността и любовта в семейството. Печеното агнешко е традиционно ястие, което събира цялото семейство около празничната маса. В събота преди Великден, известна като Душна събота, се отдава почит на починалите близки, като се посещават гробищата и се раздават козунаци и яйца.
Пожелания и празнични поздрави
По време на Великден християните се поздравяват с думите „Христос Воскресе“, на което се отговаря „Воистину Воскресе“. Тези поздрави изразяват радостта от възкресението на Христос и се разменят между близки и приятели по време на празника. Великден е време за семейни събирания, празнични ястия и споделяне на радостта от най-светлия християнски празник.